Muži v červnu utratili v e-shopech v průměru téměř o tisíc korun víc než ženy, průměrná měsíční on-line útrata meziročně opět vzrostla
Jak utráceli Češi v červnu v e-shopech? Na to se opět ve svém pravidelném výzkumu mezi spotřebiteli ptala Asociace pro elektronickou komerci (APEK). Jak ukázaly odpovědi on-line zákazníků bylo to v meziročním srovnání opět víc než vloni. I nadále tak pokračuje pozitivní trend letošních e-commerce prodejů. Zajímavostí pak je, že muži vydali v průměru za zboží z internetových obchodů o 900 korun víc než ženy.
V červnu Češi utráceli na internetu více než obvykle
Průměrná měsíční útrata za nákupy zboží v e-shopech na jednoho zákazníka byla v červnu druhá nejvyšší z celého prvního pololetí. „Celý letošní rok dosud sledujeme růst výdajů na objednávky z internetových obchodů. Současně nás těší sledovat meziroční srovnání, které dosavadní úspěšný průběh z pohledu e-commerce potvrzuje,“ říká výkonný ředitel APEK Jan Vetyška a pokračuje: „Zatímco v roce 2024 nakoupili on-line zákazníci v červnu zboží v průměru za 4.363 korun, letos to bylo o 8 % více – tedy 4.703 korun.“
Průměrný Čech, který na internetu objednává zboží, udělal v červnu v průměru 3,84 nákupu. „Očekáváme, že v následujících měsících čísla dále porostou. Ve druhém pololetí jsou prodeje e-shopů tradičně silnější a potvrzují to i naše dlouhodobé statistiky. Nyní se spotřebitelé věnují nákupům na dovolenou, následovat bude návrat do škol a zaměstnání, a pak již pomalu začne vánoční sezona,“ vysvětluje Vetyška
Muži utrácí v e-shopech více než ženy. Ty ale dělají více objednávek
Zajímavý pohled na on-line nákupy nabízí rozdíly mezi oběma pohlavími. Dlouhodobě se ukazuje, že ženy sice dělají v e-shopech více objednávek, ale vyšší průměrnou útratu vykazují muži. Pro srovnání lze použít právě letošní červen. „Muži v průměru dali za zboží z internetových obchodů 5.009 korun. Ženy oproti tomu utratily o přibližně 900 korun méně,“ říká Jan Vetyška. „Nákupů ale ženy udělaly 3,92 oproti 3,76 mužů. I tyto údaje tak potvrzují, že i nadále existují poměrně výrazné rozdíly v kategoriích zboží a typologii nákupů mezi oběma pohlavími.“
Mládí stále on-line nákupům vévodí
A jaký má vliv na internetové objednávky věk? Jak ukázaly odpovědi na dotaz ohledně rozdělení celkové útraty mezi internet a kamenné prodejny, i nadále patří on-line spíše mladším kategoriím. V rozmezí 25 až 34 let vydá za zboží zakoupené v e-shopech více finančních prostředků než v tradičních prodejnách 38 % respondentů výzkumu. „V této věkové kategorii je nejvýraznější podíl těch spotřebitelů, kteří utratí více peněz na internetu než v kamenných prodejnách. Naopak nejnižší podíl je v kategorii 55 až 64 let,“ uzavírá Vetyška.
Asociace pro elektronickou komerci (APEK) nejzajímavější výstupy z výzkumu zveřejňuje pravidelně každý měsíc. Výzkum byl realizován prostřednictvím internetového sběru (CAWI) agenturou Nielsen ve spolupráci s agenturou ResSOLUTION na vzorku 1074 respondentů.